روش تر کنی بنه زعفران

0
161
تولید بنه زعفران

با شروع ماه شهریور که فرصت کافی برای کاشت مجدد زعفران ندارند می توان با استفاده از ترکنی ابتدا زمین را آبیاری نمود و پس از گاورو شدن،  اقدام به شخم و در آوردن بنه ها از درون خاک نمود. که در این حالت باید بلافاصله بنه ها را در زمین بعدی مورد نظر بکاریم تا از عوارض ناشی از آبیاری و شروع فعالیت مجدد بنه ها جلوگیری نموده و کمترین خسارت را داشته باشیم.

لازم به ذکر است که در ایران زمینهای سالهای آخر که محصولشان کاهش یافته را برای تهیه بنه ها انتخاب می نمایند و معمولا مكان هایی که شهرت بیشتری از نظر نوع بنه و اندازه و مرغوبیت بالاتری برخوردارند، برای این کار استفاده می شود. و ضمنا بنه ها با یاد از نظر آلودگی نیز سالم باشند، تا در مزرعه جدید ناقل بیماری یا آفت نباشند. برای جلوگیری از خسارت عوامل بیماری زا به بنه ها، می توان آن را در محلول 5/0 سولفات مس غوطه ور کرد.

قارچ کش بنلیت 5/1 در هزار و کنه کش آمایت برای ضدعفونی بذر توصیه گردیده است. همچنین سموم قارچ کش ویتاواکس، سرزان، تری تیزان و گرامینون به نسبت ۵۰۰-۳۰۰ گرم سم برای ضد عفونی صد کیلوگرم بنه زعفران توصیه گردیده است. پیازهای ریز، پوک و زخمی را قبل از ضدعفونی کردن برای خوراک دام جدا می سازند. ضمنا باید در نظر داشت که برای اینکه گاو و گوسفند پیازها را با رغبت بخورند، پوسته های روی پیاز باید قبلا جدا گردد. کشاورزان زعفرانکار بعنوان یک منبع درآمدی جانبی نیز به بنه نگاه می کنند و در یک هکتار با توجه به میزان بنه تولیدی و برداشت شده، ارزش نسبتا بالائی از نظر درآمدی نیز برای کشاورزان دارد. و معمولا قیمت یک کیلو بنه زعفران بصورت سنتی و تجربی یک بیستم قیمت یک مثقال زعفران می باشد.

منبع: کتاب زعفران جهان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید