روش نگهداری زعفران قائنات

0
282
goldiszaferan

مهمترین علت معروف و مرغوب بودن زعفران قائنات، داشتن عطر و کیفیت زعفران می باشد. برای محافظت از کیفیت و عطر زعفران، باید روش نگهداری آن را بدانیم.

زعفران دارای خواص بسیار زیادی می باشد و روش های مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد. یکی از معمول ترین و بیشترین روش های مصرف، استفاده از زعفران به عنوان یک ادویه جهت طعم و رنگ اکثر غذاهای ایرانی می باشد. به همین جهت باید نکاتی را رعایت کنیم تا  کیفیت عطر و طعم زعفران حفظ شود. چرا که عدم توجه به نگهداری صحیح زعفران علاوه بر کاهش عطر و کیفیت آن، خواص دارویی آن نیز کاهش می یابد. به همین منظور در این مطلب، روش صحیح نگهداری زعفران را شرح می دهیم.

[alert type=”success”]خرید آنلاین زعفران قاینات به طور مستقیم از کشاورز[/alert]

همانگونه که می دانید زعفران در فصل پاییز برداشت می شود. با توجه به روش سنتی منحصر به فرد برداشت گل زعفران در منطقه قاینات، زعفران برداشت و خشک شده در مرحله اول دارای عطر فراوانی می باشد و گذشت زمان باعث کاهش عطر و طعم آن می گردد. اما در صورتیکه نکات زیر را رعایت کنید، می توانید عطر و طعم زعفران را حفظ کنید:

مهمترین عامل محل نگهداری زعفران می باشد. زعفران را باید دور از نور آفتاب نگهداری کرد، زیرا آفتاب به شدت باعث از دست رفتن عطر و طعم واقعی زعفران می گردد. به همین منظور بهترین گزینه ظروف فلزی درب بسته می باشد، زیرا ظروف فلزی باعث کنترل رطوبت، نور و عطر زعفران می شود.

از ظروف شیشه ای درب دار نیز می توانید برای این منظور استفاده کنید، اما در صورتی که دور از نور باشد. زیرا ظروف شیشه ای نور را از خود عبور می دهد.

توصیه می شود به تا حد امکان در ظروف پلاستیکی نگهداری نشود.

عامل بعدی دمای نگهداری می باشد. برای اینکه زعفران کیفیت خود را از دست ندهد، باید دمای آن ثابت باشد. هر چه دمای محل نگهداری زعفران بیشتر باشد، سریعتر کیفیت زعفران کاهش می یابد. به همین منظور بهتر است در جای خنک نگهداری شود.

رطوبت نیز از عوامل مهم نگهداری زعفران می باشد. در صورتی که محل نگهداری زعفران دارای رطوبت زیاد باشد و درب ظروف زعفران کاملاً بسته نباشد، زعفران رطوبت محیط را جذب کرده و باعث کاهش رنگدهی و خواص زعفران می شود.

بهتر است زعفران را به صورت تازه تهیه کنید و برای استفاده سالیانه خرید کنید. زیرا نگهداری چند ساله در افت و کاهش کیفیت زعفران تاثیر دارد.

کلیه محصولات زعفران گلدیس به طور مستقیم از کشاورزان قاینی تهیه شده و همگی محصول همان سال می باشد. به هیچ عنوان زعفران سالهای قبل توسط این سایت عرضه نمی شود.

[alert type=”success”]خرید آنلاین زعفران قاینات به طور مستقیم از کشاورز[/alert]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید