اثر زعفران در درمان افسردگی

0
239
ضد افسردگی زعفران

افسردگی عامل بسیاری از خودکشی ها به شمار می آید. به طوری که از نظر جهانی بعد از عفونت های تنفسی، شرایط پیش از تولد و ایدز، در رده چهارم عوامل مرگ و میر افراد بوده و با توجه به زندگی ماشینی و پر مشغله امروز ناخوشی و مرگ و میر حاصل از افسردگی رو به افزایش است.

افسردگی با تغییرات بیوشیمیایی در مغز ایجاد می کند که منجر به بیماری در بزرگسالی می شود. از زمان های قدیم و در طب سنتی ایران، زعفران به عنوان داروی ضد افسردگی استفاده می شده است. در چند تحقیق انجام شده مشخص شده که تایید زعفران در دوز معین و کنترل شده در مقایسه با داروهای ضد افسردگی متداول مانند ایمیپرامین و فلوکسیتین بسیار مفیدتر است.

با مصرف 30 میلی گرم در روز اثرات ضد افسردگی قابل توجهی در بیماران افسرده سرپایی با شدت متوسط و ضعیف دارد.

با توجه به اینکه 30 درصد از افراد بالغ با یک دوره افسردگی مواجه می شوند. و میزان ابتلا به افسردگی در زنان 2 تا 3 برابر مردان می باشد.استفاده از زعفران در غذا و همچنین نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفرانی برای تمدید اعصاب به مردم توصیه می شود.

[alert type=”info”]پیشنهاد می شود مطلب اثر زعفران در بهبود سیستم عصبی را مطالعه کنید.[/alert]

گزارش هایی در خصوص عصاره زعفران تهیه شده بر روی موش های آزمایشگاهی، اثر حاد زعفران 30 دقیقه بعد از تجویز بررسی شده است. در حالی که در کلینیک اثر داروهای ضد افسردگی با مصرف مداوم و با تاخیر زمانی شروع می شود، احتمالاً اثر ضد افسردگی کلاله زعفران حداقل قسمتی از طریق کروسین و سافرانال می باشد. کروسین به عنوان ترکیبی محلول در آب و سافرانال به عنوان ترکیبی محلول در چربی با دو مکانیسم مختلف عمل می کند.

مقایسه ایمی پرامین و زعفران نشان داد که این دو دارای اثر یکسانی بر روی بیماران افسرده سرپایی با شدت ضعیف تا متوسط می باشد. از نظر عوارض جانبی هم اختلاف معنی داری مشاهده نشد.

منبع : کتاب زعفران جهان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید