زعفران طلای سرخ قائنات

0
310

زعفران قاینات به عنوان «طلای سرخ» شناخته می شود، زعفران یک ماده جادویی می باشد و از آن برای معطر کردن غذاها و دسر های رنگارنگ و همچنین به عنوان دارو برای درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود.

زعفران یکی از ادویه هایی است که قیمت حدوداٌ بالایی دارد اما تقاضای آن در ایران و جهان زیاد می باشد.اما اجازه دهید نگاهی دقیقتری به زعفران داشته باشیم  و ببینید چرا باید آن را در لیست خرید سوغات خود داشته باشیم.

زعفران از کجا آمده؟

یونانیان ادعا می کنند که زعفران برای اولین بار از سرزمینشان آمده است،اما اگر این را به هر ایرانی بگوییم ، از این مطلب خنده اش می  گیرد. یک فرضیه قوی می گوید که کشت زعفران از ابتدا در ایران صورت گرفته است. این در حالی است که استدلال های مربوط به این گیاه متفاوت است، بنابراین بیایید نگاهی به این واقعیت داشته باشیم که در حال حاضر ایرانی ها بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان هستند (85 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود.)

فصل برداشت

هر سال، فصل برداشت زعفران در اوایل آبان ماه آغاز می شود. در حالی که بسیاری از گل ها در این فصل خشک شده است، گل های بنفش رنگ زعفران  زمین ها را زیبایی خاصی بخشیده و چشم انداز برجسته ای را در مناطق خشک ایران ایجاد می کنند. عمده تولید کنندگان زعفران ایران در قسمت شرقی کشور قرار دارند که از بین آنها بهترین و مرغوب ترین آن در قائنات می باشد.

[alert type=”info”]برای اطلاع از نحوه کشت زعفران می توانید مطلب “چگونه زعفران بکاریم” را مطالعه نمایید.[/alert]

برداشت زعفران قبل از طلوع خورشید شروع می شود، زمانی که گل ها هنوز باز نشده اند. مردان و زنان به سمت زمین ها می روند و گل های زعفران را می چینند. این کار باید قبل از طلوع خورشید انجام شود، زیرا با اولین اشعه های طلوع خورشید، گلهای زعفران به سرعت شکوفا می شود و علاوه بر دشوار شدن برداشت آن ، باعث افت کیفیت و مرغوبیت زعفران می شود.بعد از چیدن گلهای زعفران، آنها در محلی دور از نور خورشید نگهداری کرده و نسبت به جداسازی زعفران از گل اقدام می کنند. به یاد داشته باشید برای تولید فقط یک گرم زعفران، حدود 167 گل زعفران مصرف می شود. به همین دلیل است که زعفران بسیار ارزشمند و آن را طلای سرخ می نامند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید