ساخت قرص ضد افسردگی از زعفران

0
661
crocina-goldiszaferan

محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تولید قرص ضد افسردگی و شادی آور به نام کروسینا شدند.

پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایگاه رسمی خود اعلام داشت: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست های بالینی، این دارو را به مرحله تولید رساندند و روانه  داروخانه ها نمودند.

این دارو توسط دکتر سید احمد مهاجری عضو هیات علمی گروه فارماكودينامي و سم شناسي دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت پوشش شرکت دانش بنیان “پویش داروی سینا” طراحی و ساخته شده است.

در مرحله نخست تعداد بیست هزار از این قرص جهت ارائه به مشتریان در داروخانه های شهر مشهد توزیع شده است.

طبق گفته این محقق، قرص کروسینا حاوی ماده موثر کروسین (crocin)، مهمترين جزء فعال در زعفران  است که برای اولین بار توسط شرکت مذکور  با همکاری شرکت داروسازی “سامی ساز” تولید  شده است. در مطالعات بالینی متعددی که بر روی زعفران و کروسین انجام شده خواص درمانی مختلفی برای این  دارو به اثبات رسیده است.

این عضو هیات علمی گروه فارماكودينامي و سم شناسي دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کروسین بعنوان یک مکمل دارویی دارای خاصیت ضد افسردگی و شادی آوری است گفت: در يک مطالعه باليني اثرات بارز درماني کروسين برافسردگي، اضطراب و سلامت روانی بيمار در مقايسه با دارونما به اثبات رسيد.

دکتر مهاجری اعلام داشت که اين دارو از منشاء زعفران بدست مي آيد و اصلي ترين آنتي اکسيدانت زعفران به شمار می رود و بسياري از خواص درماني زعفران از این جزء استخراج می شود.

از مهمترین خواص این قرص مي توان به اثر درمانی آن درآلزايمر و بهبود حافظه، افزایش قوای بینایی در سالمندان، پيشگيري و درمان اختلالات شبکيه چشم در بیماران دیابتی، پیشگیری و کنترل سرطان وکنترل و تنظیم قند خون اشاره کرد.

 یکی از اثرات برجسته این دارو که طی کارآزمایی بالینی مشخص شد، کاهش التهاب و ضخامت شبکیه چشم در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی است.

دکتر سید احمد مهاجری گفت: در تحقیقات صورت گرفته ، قرص کروسینا توانست در مدت سه ماه میزان HbA۱C  بیماران دیابتی را کاهش داده ، از التهاب شبکیه چشم کاسته و میزان دید بیمار را افزایش دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بدلیل خواص آنتی اکسیدانتی قوی، قرص کروسینا می تواند در اختلالات و عوارض قلبی- عروقی و مغزی اثرات پیشگیرانه و درمانی داشته باشد. همچنین مطالعات اولیه نشان دهنده اثربخشی کروسین در درمان بیماریهای التهابی نظیر استئوآرتریت بسیار موثر است.

علاوه بر موارد فوق، زعفران می تواند در درمان چاقی و در رژیمهای کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در حال حاضر چندین طرح پژوهشی در سطح دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر روی خواص دارویی قرص کروسینا در حال انجام است و امید می رود  نتایج مثبت این تحقیقات اثرات بالقوه و درمانی این داروی مکمل را هرچه بیشتر مشخص سازد.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید