چرا زعفران قاینات؟!

1
410

قاینات از نظر جغرافیایی ، تاریخی و فرهنگی دارای مزایایی است که این سرزمین را مکانی مناسب برای کشت گرانترین محصول کشاورزی جهان یعنی زعفران می سازد. طبیعی است که مهد پرورش زعفران می تواند مکانی مطلوب برای برگزاری جشنواره طلای سرخ باشد.

کشت زعفران در قاینات که قدمتی 700 ساله دارد از نظر جغرافیایی و جوی این سرزمین دارای شرایط مناسبی برای کشت این محصول است قاینات دارای خاکی سبک با بافتی قلیایی و آب و هوایی خشک و خنک و تابستانهایی آفتابی است. مردم قاینات به خاطر سر و کار داشتن با کشت زعفران در طول قرن ها آموخته اند که چگونه با این محصول ظریف و حساس رفتار کنند تا محصول حداکثر میزان کیفیت و ارزش خود را حفظ کند . از این رو تجربه و دانش مردم این منطقه در مورد کاشت، داشت و برداشت زعفران می تواند یک امتیاز مهم باشد.

safferon_goldis2

چون زعفران محصولی است کاربر که اغلب مراحل فرآیند تولید آن توسط دست انجام می شود و نیاز به تجربه فراوان دارد که مردم قاینات از چنین موهبتی برخوردار می باشند. از طرفی ، آنچه که زعفران را از نظر علمی و آزمایشگاهی محصولی منحصر به فرد می سازد آن است که عطر و طعم خواص آن را نمی توان بازسازی نمود و تنها نقش تولید کنندگان و کشاورزان زعفران است که آن را محصولی منحصر به فرد می سازد.

دویست و ده تن سالانه در دنیا زعفران تولید می شود که 173 تن آنها مربوط به ایران است و از این میزان 121 تن آن در خراسان با محوریت قاینات تولید می گردد.

                                                                                                                             برگرفته از کتاب زعفران جهان

[alert type=”success”]خرید آنلاین زعفران مرغوب قائنات از فروشگاه زعفران گلدیس [/alert]

[hot_posts]

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید